forum pentru fanii japoniei, animeurilor si j-music din republica moldova.

AcasaFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiți | 

harajuku style

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
happy_berry
Admin

Data de înscriere : 03/05/2008
Varsta : 24
Localizare : in pat k uruha;))

MesajSubiect: harajuku style   Vin Mai 09, 2008 6:42 am

Harajuku is are numele din regiunea omonima a orasului Tokyo. Toti adolescentii rebeli si fashionisti veritabili se aduna acolo. Stilul Harajuku se compune din haine self-made, nu de marca, asortate si combinate dupa bunul placu - si uneori haotic

How to wear Harajuku Style
1) Be creative
2) Be theatrical
3) Mix and match
4) Look cute
5) Have a sense of humour
6) Be confident wearing clothes that mix genres and influences
7) Be confident wearing clothes that have weird shapes
If you go for bright colours, make sure you have unusual, fun contrasts
9) If you wear make-up, wear it black
10) Be confident in your chosen look, period
11) Above all, be stylish!

poze:

Miwako-Chan
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://deathnote.forumotions.net/
KaYoKo <3 RyuZaKi

Data de înscriere : 08/05/2008
Localizare : Hell Stations 666-NyaPPy World ♥__♥

MesajSubiect: Re: harajuku style   Lun Mai 12, 2008 9:46 am

.. Ohh.. shi ash vrea shi la noi s se faq asha intilniri.. limba
..kool..

ador stilul harajuku!!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.tokiohotelinfinity.myforum.ro
Alic3

Data de înscriere : 19/05/2008

MesajSubiect: Re: harajuku style   Lun Mai 19, 2008 9:44 am

O...............key o.O...sa nu saritsi in kapul meu,insa,mie nu-mi prea place....nush,eu ador unsual stuff and all..but,sa fie oleak mai inkise shi detalii de astea shi oleak mai putsin inkarkat etc etc etc....sorry....
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
KaYoKo <3 RyuZaKi

MesajSubiect: Re: harajuku style   Lun Mai 19, 2008 10:35 am

imi place stilul harajuku dar nu peste masura inkarkat,kum zici uh.. :]
Sus In jos
Akaete
Admin

Data de înscriere : 23/05/2008
Localizare : Somewhere in imaginary world...

MesajSubiect: Re: harajuku style   Vin Mai 23, 2008 12:02 pm

sunshine is a liar.She hates harajuku,dar nu o spune.Aici.
Si o sustin.Eu tot urasc stilul asta.
Mi se pare prea idiot,prea roz,prea stupid,prea roz,prea incarcat,prea roz,prea accesoriat,prea roz,prea aiurea,prea roz,prea tipator,prea vulgar,si,sa nu uit,prea roz.
O fi pus valeria niste poze cat de cat sweet,dar intradevar harajuku sucks...si sorry p/u fanii lui...
Mai rau decat harajuku poate fi doar dark harajuku.
Admirati priveslistea:

Shi p....ii de dark harajuku

Ce-i asa frumos,a?!
Chestiile de mai sus(scrise) sunt doar parerea mea,asa ca nu sariti in capul meu...

Even if the end is coming,I want to repeat this things
Even if they aren`t true,I`m now able to believe that there`s a sense in what I believe

(c)Akaete
Sus In jos
emiko_jrock

Data de înscriere : 14/05/2008
Localizare : Kai is LoVe

MesajSubiect: Re: harajuku style   Sam Mai 24, 2008 9:28 am

fiecare cu parerile lui...akaete draga,cand citesc mesajele tale,fara suparare,da cad pe jos de ras mai ceva decat cand citesc altzii tampeniile mele fanatice despre kai =))) stiu ca la era efectul dorit de tine,da "prea rozul" tau ma da gata....nici mie numi place "dark harajuku"(voi spune mai tarziu despre termenu asta...)...dar cu harajuku obisnuit nu am nici o problema,ador accesoriile foarte multe si colorate pt par,mai ales cand persoana are si un breton,toate chestiile alea mi se par ff sweet si cute:
sau

[IMG]http://illiweb.com/fa/pbucket.gif[/IMG]
Poate ca sunt mai ciudata,dar mie imi plac(de fapt,ador)coafurile si tunsorile harajuku,desi nu miash face niciodata asa ceva,mi se pare ff cool cum le sta unora cu fizionomie kawaii sau care sunt japonezi:

personal,consider ca pe fata asta harajuku o completeaza perfect:

Si pentru necunoscatori cateva informatii importante,harajuku style(cred ca toti stiu de ce se numeste asa)are SUBDIVIZIUNI oameni buni!Ceea ce numiti aproape toti de pe forum,"stil foarte incarcat" este o subspecie a stilului harajuku,decora,a carui scop este sa te imbraci colorat,in culori care aparent nu se combina sau intr-o culoare din cap pana in picioare,si trebuie sa te "decorezi",so,sa iti pui accesorii cat mai multe,astfel incat nu e exclus ca ele sa se atinga,si sa formeze sunete,atunci cand persoana se misca,reprezentativa este poza:

sau

.Desi poate ca nu stiati,Lolita(cu subdiviziunile Classic Lolita,Sweet Lolita si Gothic Lolita,si mixurile dintre acestea cu Elegant Lolita)este tot o subspecie a Harajuku Style,nu este aparte,ca alt stil.So,pozele urmatoare tot intra in stilul harajuku:

.Cat despre "dark harajuku" cum ii spune akaete,nici makar nu exista ca stil,jeez...ce lume...pe unde si in care gaura ai auzit tu termenul asta?sau daca l-a inventat nush care deshtept de pe vre-un site nu inseamna ca e corect...ceea ce ai numit tu,"dark harajuku" este o combinatie intre cosplay,jpunk si gothic,asta vorbind despre una dintre poze.Iar celelalte,care sunt cu verde,albastru si galben aprins numai un daltonic ar putea spune ca e "dark" o_O.sorry de ieshirea asta brusca,dar chiar ma enervez cand se posteaza fara a lua in calcul realitatea,stiu si eu ca harajuku se bazeaza pe creativitate si fantezie,dar nu e cazul sa o folosim pentru a ne spune,chiar si nevinovata noastra parere.Respect toate parerile,nici mie nu tare-mi place decora,dar,sa fim seriosi,informati-va oameni buni!
Sus In jos
Akaete
Admin

MesajSubiect: Re: harajuku style   Sam Mai 24, 2008 12:42 pm

Nu ma mira ca razi de mesajele mele.Pentru ca sunt(eram) o persoana vesela care ii face pe toti sa rada etc,nu ma mira deloc.
Next,daca iti place stilul,e problema ta.Insa nu cred k ai avea curajul sa umbli asa prin oras,nu-mi pasa.
Nu sunt obsedata de chestia asta,so,nu vad nici un sens a ma informa.Nmi place deloc,nu ma atrage,si stiu k nu voi nimeri niciodata intr-un loc in care se poarta.So,unde sa bag informarea asta?Sorry,nu am,nu-mi trebuie.
Cand zic dark harajuku nu am in vedere ca e un stil aparte si toti tre sa-i urmeze numele ever.Nu.Eu zic doar de efect.La urma urmei,cand ii vezi pe aia din poze,vezi ca e ceva "dark" si ca e ceva "harajuku" so,dark harajuku...Eu zic de efectul facut.Nu-mi pasa combinatia a cui e,nu-mi pasa daca unora nu le place parerea mea...
Insa,daca atrageti atentia,in nici un harajuku nu e un pic de originalitate...toti au aproximativ acelasi look,doar alte detalii.Ceeea ce face harajuku un stereotip.Bleah!
Or fi pozele p care le-ai pus u CAT DE CAT dragute.Insa,eu urasc alte modele care sunt hidoase.Plus nu ma atrage deloc moda de a isi pune 20 de piercinguri in toate coltzurile fetei sau 3247398275932 de accesorii pe cap.
Insa,repet,e pur parerea mea ^_^

Even if they aren`t true,I`m now able to believe that there`s a sense in what I believe

(c)Akaete
Sus In jos
emiko_jrock

MesajSubiect: Re: harajuku style   Dum Mai 25, 2008 8:17 am

pai,chiar daca nuti place harajuku,ar trebui sa t einformezi inainte sa dai un verdictr anumit ^_^ cu atat mai mult ca nu iti place...nici mie nu imi plac multe lukruri,dar ma informez(cu riscul sami umplu capul d einformatii inutile)pt a dovedi ca parerea mea e corecta si logica....oricum,ms pt explikatia pentru dark harajuku,chiar ma intrebam d eunde naiba ai mai auzit chestia asta o.O...e harajuku cu elemente gothice sau cosplay sau jpunk...ca harajuku nu e dark,chestia principala in harajuku sunt culorile ^_^ pai,avand in vedere ca eshti o fata amuzanta,e si normal sa rad de unele mesaje ale tale,nup?pai,stii,fiecare cu gusturile lui...avand in vedere ca noi ascultam mult jrock si jpop...crezi ca toti sunt deacord cu asta?la mine in clasa mai mult de juma asculta techno,r'n'b si indie...asa ca,si eu trebuie sa le inteleg gusturile si ei la fel...parerea mea este ca orice persoana(dar absolut oricare)poate sa gaseasca in orice stil ceva care i se potriveste...mie din harajuku decora imi plac accesoriile multe pt par,asta e,imi plac...^_^chiar si din presupusul "dark harajuku" imi place ceva...mastile alea negre si uneori machiajul...chiar si din piesele lui britney spears exista un pasaj muzical sau versuri care imi plac!eu incerc sa iau din orice stil ceva care sa ma reprezinte si care sa imi placa,nu pot sa urasc un stil,desi gothicii imi dau fiori,sunt cam creepy o.O....anyway,sunt deacord cu faptul ca harajuku a devenit un steriotip,si ca multi se imbraca doar dupa un steriotip harajuku,insa,daca lasam la o parte modelul "roz cu accesorii fff multe gen decora",observam ca exista multe persoane care isi fac propriile haine sweet,gothic,classic lolita,harajuku etc. si sunt originali.iar daca lasam la o parte japan,harajuku si toata chestia asta,vom vedea ca lumea e condusa de steriotipuri...ia numarati voi cate blonde si cate brunete sau shatene sunt in chisinau?la fiecare trei fete doua sunt blonde decolorate....bleah!! si unora nici makar nu le sta,e artificial,makar sati alegi alta nuanta decat platinat sau blond decolorat.....si genul barbie,ati observat cate sute de fete,poate mii,din moldova sunt asa?mai ales iarna sa le vedetzi in toata splendoarea lor....bronzate artificial la solar,blonde si la cap si in cap,cu machiaj profi in fiecare zi ca altfel teai speria de ele,cu fuste ultra-mini la -20 grade si sus cu o blana alba sau cu ceva glam si cu ochelari de soare(iarna!!!)...mdeah...si uneori mai au si o poshetutza in care nu iti incape nici makar tel mobil si o duc dupa ele ca prostele....si poate mai au si un animalutz mik pe car eil chinuie sil poarta ca un accesoriu...ce sa spun,nu suntem toate paris hilton(si nici nu vrem sa fim la cat de tormoz e...cu toti banii ei)....cred ca fa coff topic,dar chiar suntem condusi de steriotipuri...blondele is proaste(e adevarat ca muuulte dintre cele decolorate si oxigenate sunt prostutze,dar exista si fete deshtepte),roshkatele sunt pasionale(dap cum...Neutral) si brunetele sunt inteligente(asta chiar nu mai cred...)...si tot asa,steriotipuri cat vezi cu ochii...
Sus In jos
Akaete
Admin

MesajSubiect: Re: harajuku style   Dum Mai 25, 2008 8:41 am

Stiu k lumea(majoritatea) e condusa de stereotipuri,and hey,si yo's blonda ~momentan~...
Poate si are harajuku ceva interesant,insa raman la parerea mea PREA ROZA despre el ^_^.Yeah,fiecare cu opinia proprie.
Anyway,i'm depressed,so chestiile prea roze ma mananca de vie -_______-

(c)Akaete
Sus In jos
emiko_jrock

MesajSubiect: Re: harajuku style   Dum Mai 25, 2008 9:02 am

nui nik ca eshti blonda...eu am fost blonda naturala pana la 10 ani...si ma bate gandu sa ma fac si acum asa...poate doar shuvite =))) dar in nici un caz nu voi deveni ceva gen barbie....plastic doll...bleah.....eu ador chestiile roze ^_^ in chestiile roze pe care le ador intra si miyavi,ca de la o vreme e roz si el,e culoarea lui pref ahh....love is in the...sake.....
Sus In jos
happy_berry
Admin

MesajSubiect: Re: harajuku style   Lun Mai 26, 2008 8:56 am

HARAJUKU
HARAJUKU
HARAJUKU RULEEEEEEEEZ!!!!

ador acest stil,orice ar fi.....

(si aka,chiar cad pe jos la mesajele tale,matink tot netu mo auzit...deh,nu am net akas....)

poze with my faaaaaav

moa ce ash vrea si eu sa fiu k ei......

Miwako-Chan
Sus In jos
KaYoKo <3 RyuZaKi

MesajSubiect: Re: harajuku style   Joi Mai 29, 2008 7:47 am

Yo o ador p fata aia pusa in 1 post a lu` Aka-chan..fata din poza a 3.. e reaally cute [ahem..nu`mi place kum s`a imbrakat..sus e ok!]..taman o am in revista.. ce koincidentza! Very Happy

Girls..-fiekare k parerile lora.. lu` Aka ii place dark..da lu` Emiko-pink..and what?.. gusturile nu se diskuta! ^^NUH?
Sus In jos
lovinaoi

Data de înscriere : 06/06/2008
Localizare : japaan....

MesajSubiect: heeey..   Vin Iun 06, 2008 1:55 pm

citeam raspunsurile voastre la main topic... shi hey..nu va certati chiar aici.. e un forum ,in care ar trebui sa colaboram,., sahi sa ne unim..nu? Neutral
1. pt topic... e kam confuz..da shtii de ce? pt k punctele alea care: be creative. ....etc,etc... AND ABOVE ALL BE STYLISH...heh... e hard.... e confuz... dak respectam toate punctele ,nu ieshi la rezultatele care le vedem in poze...sooo, dont believe it..cred k pt asta trebuie sa traim in Jap , k simti stilu asta..noi nici makar nul simtim..heyy,,,traim in moldova!! cit nu neam infiltra in net shi siteuri japoneze..oricum nu vom simti acest stil... e japonez..trebuie sa fii akolo ,k santelegi karei chestia cu el...
stilu e nice... cu mici exceptii.... k in orice stil,dealtfel... va certati..sau mai bn zis va contrariatzi, din simplu fapt k exista shi nishte parti rele ale stilului... but.hey...shtiti voi bine k se gasesc oameni care sa strice fata stilului,chiar dak ei nu au intentia asta..lor li se pare frumos... dar atita timp cit itzi place parte frumoasa a stilului,nu trebui de tras atenite la parte rea....iar dak nutzi place stilu deloc,deloc,.asta e alte chestie...your deal...
2. hey...voi va contrariati shi aparati stilu asta..park voi ati shti carei chestia cu ell.... citind totu de pe net,nu puteti fi siguri de ce cititi..remember this....oricine se poate apuca sa scrie de toate pe net.... cu toate k sunt shi siteuri oficiale..dar alea is in japoneza..shi nu cred k sa gasit cineva din voi care sa intre pe vreun site japonez cu hieroglife,shi santeleaga ceva pe akolo... asha k slow down babies.... concluzia shi propunerea mea:
-atita timp cit nu se apuca nime sa poarte acest stil(pt shtiu prea bine k chiar dak sear apuca... ar lasa repede,shtiti care e reactia moldovenilor la asha miscari....shi in plus,toti tzaranii near lua drept emo...k doar sunt tzarani,ei nu fak nici o deosebire) ..eu zik mai bine sa admiram pe poze acest stil..shi sa nu ne contrariem atita...fiecare cu parerea lui....
PS: mie imi place stilu' ..e very sweet..hate nu mash apuca sal port,..eu prefer ceva mai serios..dark.... gothic lolita... dak se gaseshte cineva care sar apuca de purtat gothic lolita ..ma anuntzati...sa port shi yo cu voi.. cheers sunny @@ sasuke
Sus In jos
happy_berry
Admin

MesajSubiect: Re: harajuku style   Sam Iun 07, 2008 2:49 am

lovinaoi a scris:

-atita timp cit nu se apuca nime sa poarte acest stil(pt shtiu prea bine k chiar dak sear apuca... ar lasa repede,shtiti care e reactia moldovenilor la asha miscari....shi in plus,toti tzaranii near lua drept emo...k doar sunt tzarani,ei nu fak nici o deosebire)

cit adevar...doamne,eu iubesk sa ma imbrak oshare kei(tot un fel d harajuku),insa orice ash face,toti imi spun emo,doamne ce mam saturat!!!(dak e off topic app sorry naruto )

Miwako-Chan
Sus In jos
KaYoKo <3 RyuZaKi

MesajSubiect: Re: harajuku style   Sam Iun 07, 2008 6:52 am

uneori ma irita kind nimeni nu poate face diferentza din emo shi harajuku.. shi pastaiana striga "emo-emo" sleep cat
kred k n`o auzit de asha cv,pe nume-harajuku.. picatura ..yup..nu o auzit..
Sus In jos
happy_berry
Admin

MesajSubiect: Re: harajuku style   Sam Iun 07, 2008 8:21 am

o doamne,miam adus aminte,karoci intodeauna kind ma intreaba:
"tu shi esti emo?"
eu le raspund:
"care emo?eus visual kei"
app ei raspund:
"shi????"

mda...treb intodeauna sa lamuresk ce e visual kei,si totuna pina la urma imi spun tot emo... uituk

Miwako-Chan
Sus In jos
KaYoKo <3 RyuZaKi

MesajSubiect: Re: harajuku style   Sam Iun 07, 2008 12:34 pm

off..ma irita asta.. confust de felul-"u eshti emo..shi tralivali 3 parali".. confust ..imi inkipui,kum te simtzi,berry..e iritabil..
Sus In jos
Akaete
Admin

MesajSubiect: Re: harajuku style   Sam Iun 07, 2008 12:49 pm

OMG Valeria dak esti u Visual Kei atunci yo's matza...serios,care Visual Kei?Nu ai vazut cum te imbraci?Poate fi orice,da Visual Kei nu'i cede-me Smile)(serios...dak cateodata si in rap style ti vad O_o...asta nu k visual kei nu'i,in genere cu rocku' nik n-are...)
Da,tzaranii chiar is ceva...porti conversi,gata-emo.Portzi insingne-emo.Dak pui pe uceva roz(doamnefereste!) gata esti lideru emo...it sucks...fericirea mea e k am reuusit sai fac pe colegii mei de clasa ca nu's emo,dar deh,si mamaemo ma numeste(OMG it sucks to be me).
Sicand te duci la fiecare sa'i explici k nu esti emo,goth sau stuffuri de astea,te intreabashini naiba esti...si'i greu de explicat:"eu a stilul meu,nu vreau safiu altceva" p/u k nime nu intzelege...deja de cat timp is numitaemo,la cei straini,recurg la metoda privet loh yo's emo(se inchiddeodata)...
Da oricum asta nik cu harajuku nuare bucuros

(c)Akaete
Sus In jos
KaYoKo <3 RyuZaKi

MesajSubiect: Re: harajuku style   Sam Iun 07, 2008 1:12 pm

Really..nik n`are.. cat ghem
Sus In jos
lovinaoi

Localizare : japaan....

MesajSubiect: evident   Sam Iun 07, 2008 4:59 pm

evident k nu au auzit... shi lor dak sincer lear fi kam paralele..e harajuku sau nu.,ei nu ar face mare diferenta..tot emo am ramine..eehh... poate sor schimba cumva timpurile..poate.poate...
Sus In jos
happy_berry
Admin

MesajSubiect: Re: harajuku style   Joi Iun 12, 2008 9:34 am

poze harajuku

cred k ajunge..... lol!

Miwako-Chan
Sus In jos
yume_no_hime

MesajSubiect: Re: harajuku style   Vin Iul 04, 2008 10:53 am

cred ca oamenii de aici de pe la noi ink multa vreme o sa strige pe cei care sunt un pik mai diferiti dekit ei emo, de ce ? pentru k sunt foarte primitivi si nu stiu nici cei aia emo, nici ce sunt alte stiluri, navem cei face asa este viata , mie ink nu mi sa intimplat sa fiu strigta pe strada , sa arunce in mine cu pietre , sa mai uita lumea cam ciudat la mine dar cui ii pasa de ei? asa-mi place mie sa fiu si nau ce face, si in plus nu am comis nici un delict asa k lasai sa strige ca primitivii
Sus In jos
yume_no_hime

MesajSubiect: Re: harajuku style   Vin Iul 04, 2008 10:54 am

apropo de styl ca mam lasat iar dusa de val, este un stil dragut, unele poze imi plac dar nu este pentru mine, cred ca uneori este prea extravagant
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: harajuku style   

Sus In jos

harajuku style
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Discutii despre revista Burda-4
» Discutii despre revista Burda-6